GJR5253000R0200 07KT97 | ABB Central unit
Brand/ Manufacturer:ABB
Dimensions:2.2 cm x 12.4 cm x 12.6 cm
Weight:0.1 kg
Country Of Origin: :Switzerland
Description:ABB GJR5253000R0200 07KT97 Central unit
Make offer
I have read and accepted your terms and conditions and privacy policy
SKU: GJR5253000R0200 07KT97 Category:
Guaranteed Safe Checkout
GJR5253000R0200General InformationProduct ID:GJR5253000R0200ABB Type Designation:07KT97Catalog Description:07KT97 PLC Central unit, 24V DCAmbient Air Temperature:Operation 0 … +55 °CStorage -25 … +75 °CAnalog Inputs:8 channels, 0 … +5V, -5 … +5V, 10 bit +sign, 0 … +10V, -10 … +10V, 11 bit+sign, 0 … 20mA, 4 … 20mA, PT100 (2 or 3 wire), 12 bit, bipolar, the analog inputs are also usable as digital inputsAnalog Outputs:4 channels, -10 … +10V, 11 bit+sign, 0 … 20mA, 12 bitInvoice Description:07KT97 PLC Central unit, 24V DCOutput Current:0.5 AOutput Voltage (Uout):24 V DCPackage Level 1 Gross Weight:1.05 kgPackage Level 1 Units:1 caseParallel Extension:1Part Type:NewPrimary Voltage:24 VProduct Depth:85 mmProduct Main Type:07KT97Product Name:07KT97 PLC Central unit, 24V DCProduct Net Weight:5.71 kg