ATV930D30N4 | Schneider Electric Variable speed drive
Brand/ Manufacturer:Schneider Electric
Dimensions:102.2 cm x 12.4 cm x 12.6 cm
Weight:0.2 kg
Country Of Origin: :FRANCE
Description:Schneider Electric ATV930D30N4 Variable speed drive
Make offer
I have read and accepted your terms and conditions and privacy policy
SKU: ATV930D30N4 Category:
Guaranteed Safe Checkout
Range of Product:Altivar Process ATV900Product Specific Application:Process for industrialProduct or Component Type:Variable speed driveVariant:With braking chopperStandard versionDevice Application:Industrial ApplicationProduct destination:Asynchronous motorsSynchronous motors Phase:3 phaseMounting Mode:Wall mountContinuous output current:61.5 A 4 kHz normal duty46.3 A 4 kHz heavy dutyThis Altivar Process ATV900 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It is suitable for motors with power rating up to 30kW/40hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 22kW/30hp for applications requiring significant overload (up to 150%). It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This variable speed / frequency drive (VSD / VFD) is specifically designed for industrial processes.