ATV930D22N4 | Schneider Electric Variable speed drive
Brand/ Manufacturer:Schneider Electric
Dimensions:102.2 cm x 12.4 cm x 12.6 cm
Weight:0.2 kg
Country Of Origin: :FRANCE
Description:Schneider Electric ATV930D22N4 Variable speed drive
Make offer
I have read and accepted your terms and conditions and privacy policy
SKU: ATV930D22N4 Category:
Guaranteed Safe Checkout
Schneider Electric variable speed drive – ATV930 – 22kW – 400/480V – with braking unit – IP21This Altivar Process ATV900 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It is suitable for motors with power rating up to 22kW/30hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 18.5kW/25hp for applications requiring significant overload (up to 150%). It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This variable speed / frequency drive (VSD / VFD) is specifically designed for industrial processes. In the following market segments